حسابداری فرآیند طبقه‌بندی، تجزیه و تحلیل و تفسیر تراکنش‌های مالی و اطلاعات یک کسب و کار یا سازمان است.

حسابداری چیست؟

حسابداری چیست؟

حسابداری چیست : حسابداری که اغلب به عنوان زبان تجارت از آن یاد می‌شود، به ثبت، مرتب سازی، خلاصه کردن، گزارش دهی و تفسیر داده‌های مربوط به معاملات تجاری مربوط می‌شود. اطلاعات حسابداری به مدیران اجرایی، حسابرسان، سرمایه گذاران، تنظیم کننده‌ها و دیگران در تصمیم‌گیری کمک می‌کند. در واقع حسابداری فرآیند طبقه‌بندی، تجزیه و تحلیل و تفسیر تراکنش‌های مالی و اطلاعات یک کسب و کار یا سازمان است. این شامل استفاده از اصول، روش‌ها و ابزارهای مختلف حسابداری برای ایجاد صورتهای مالی است که تصویر روشنی از سلامت مالی و عملکرد یک واحد تجاری ارائه می‌دهد.

هدف اصلی حسابداری چیست؟

ردیابی و گزارش دقیق و به موقع اطلاعات مالی به ذینفعان داخلی و خارجی مانند مدیریت، سرمایه‌ گذاران، اعتباردهندگان و نهادهای نظارتی است. همچنین در بودجه‌ بندی، پیش‌ بینی و برنامه‌ ریزی برای آینده کمک می‌کند. حسابداری شامل زیرشاخه‌های مختلفی مانند حسابداری مالی، حسابداری مدیریت، حسابداری مالیاتی و حسابرسی است. هر زیر شاخه دارای تمرکز خاص و مجموعه قوانین و مقرراتی است که بر آن حاکم است.

حسابدار کیست؟

در بخش قبلی با واژه حسابداری چیست؟ آشنا شدیم.

در واقع حسابداران (که به آنها تکنسین‌های حسابداری یا کارمندان حسابداری نیز گفته می‌شود). ثبت روزانه داده‌های مالی مانند فروش، درآمد، خرید و حساب‌های پرداختنی را انجام می‌دهند. حسابداران سیستم‌های حسابداری را طراحی می‌کنند. گزارش‌ها را بر اساس تراکنش‌های مالی ثبت شده توسط حسابداران تهیه و تفسیر می‌کنند. گزارش‌ها را با سازمان‌های دولتی تهیه و بایگانی می‌کنند.

حسابدار کسی است که در زمینه حسابداری آموزش دیده و ماهر است. نقش اصلی آن انجام عملکردهای مختلف حسابداری است تا اطمینان حاصل شود که تراکنش‌های مالی به طور دقیق طبقه بندی، تجزیه و تحلیل و گزارش می‌شوند که مطابق با اصول و استانداردهای حسابداری است. حسابداران معمولاً مسئول تهیه صورتهای مالی مانند ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان نقدی هستند. که خلاصه ای از عملکرد مالی شرکت را در یک دوره خاص ارائه می‌کنند. آنها همچنین در بودجه بندی، پیش بینی، تهیه مالیات و حسابرسی کمک می‌کنند.

انواع مختلفی از حسابداران وجود دارد، مانند حسابداران عمومی، که برای شرکتهای حسابداری کار می‌کنند و به مشتریان مختلفی خدمات ارائه می‌دهند، از جمله تهیه اظهارنامه مالیاتی، حسابرسی صورتهای مالی و مشاوره در مورد مسائل مالی. حسابداران مدیریت در سازمانها کار می‌کنند و اطلاعات مالی را برای حمایت از تصمیم گیری توسط مدیریت ارائه می‌کنند. حسابداران دولتی برای سازمانهای دولتی کار می‌کنند و مسئول مدیریت و نگهداری سوابق مالی و اطمینان از رعایت مقررات هستند. برای تبدیل شدن به یک حسابدار، معمولاً باید مدرک حسابداری یا یک رشته مرتبط داشته باشید. ضمن اینکه ابزار حسابداری امروزه به جای چرتکه به ابزارهای الکترونیکی و نرم‌افزارهای مالی ارتقا یافته است.

ویژگی‌هایی که یک حسابدار باید داشته باشد:

حالا که با واژه حسابداری چیست؟ و حسابدار کیست؟ آشنا شدیم با ویژگی‌های آن نیز آشنا می‌شویم. کسی که می‌خواهد یک حسابدار شود باید به این نکته توجه داشته باشد که علاقه داشتن به ریاضیات یکی از شروط لازم برای این کار می‌باشد. به کسانی که از ریاضی فراری هستند توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان سمت این رشته‌ نیایند. به دلیل این که شما همیشه با اعداد و ارقام سر و کار خواهید داشت.

البته تنها علاقه به ریاضیات نیست که از شروط لازم است بلکه باید به اصول نگارشی هم مسلط بود. علاوه بر این‌ها باید این نکته را نیز به شما بگوییم که حسابدارها معمولاً در سر کار، ساعت‌های زیادی را بر روی یک صندلی و پشت میز می‌گذرانند.

حسابداری چیست : حسابداری شغلی‌ست که می‌تواند برای شما درگیری‌های ذهنی زیادی به وجود آورد. معمولاً این افراد حتی در تعطیلات نیز نمی‌توانند بی‌خیال امور مالی شرکت خود شوند. البته هدف ما این نیست که این شغل را کار سختی جلوه دهیم. فقط خواستیم که شما در مورد حقایق این رشته بیش‌تر بدانید. کسانی هستند که آن قدر به این رشته علاقه دارند. که اصلاً احساس سختی در این کار نمی‌کنند و این شغل برای آن‌ها خیلی هم شیرین است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *